Meelespea - esimest korda päevakul!

  1. Uuri päevakute kodulehelt http://www.okilves.ee/paevakud eelnevalt välja päevaku toimumise aeg ja koht.
  2. Uuri, mis on orienteerumine? Oleme lisanud kodulehele lingid - Õpime orienteeruma ja Tingmärgid
  3. Uuri kohalesõidu võimalusi. Kui saad, siis kasuta oma sõprade abi kes päevakutele lähevad.
Korraldajate püüavad võimaldada päevakutele jõudmiseks eribussi kasutamist, väljumisega Vanemuise alumisest parklast kell 17.00 ja tagasi võistluspaigast hiljemalt kell 20.00. Tartu lähistele maastikele (kuni 15km või liinibusside olemasolu) ei tarvitse eribuss alati väljuda. Kontrolli see võimalus alati päevakute kodulehelt üle.
  1. Võta metsa kaasa jooksuriided (püksid, pluus), võimalusel ka jooksujalatsid, kompass, kirjutusvahend, kilekott kaardile (aitab vihmase ilma korral), natuke jooki, raha kaardi ostmiseks ja SI kaardi rentimiseks.
  2. Tule päevakule kohale nii, et jõuad lõpetada enne finishi sulgemist.
  3. Kui sul pole EOL koodi, siis stardilauas saad selle vormistada. Kood aitab meil kiirelt finišis tulemusi sisestada.
Kui tuled juba järgmine kord, siis on sul kood olemas. Alati saad enda koodi kontrollida EOL (Eesti Orienteerumisliit) kodulehelt http://www.orienteerumine.ee/eteenused/eolkoodid.php . Uus kood sisestatakse juba samal õhtul andmebaasi.
  1. Päevakutel toimub raja läbimise kontroll ja ajavõtt elektrooniliselt. Selleks on vajalik elektrooniline komposteerimisvahend nn SI-kaart.
Selle abil saame samuti osavõtjate tulemused kiirelt üles riputada päevakute kodulehele.
Kui oled esimest korda, siis saad SI-kaardi rentida stardilauast. Peale finišeerimist anna see finišis tagasi.
Kui tunned asja vastu juba suuremat huvi saad SI-kaardi ka osta endale päriseks stardilauast – kontakt Tiina Oras. SI-kaarti on võimalik kasutada kõigil EOL kalendris olevatel orienteerumisvõistlustel, samuti teiste piirkondade päevakutel (näiteks Tallinn, Põlva vms). Samuti kehtib EOL kood kõikidel orienteerumisvõistlustel Eestis.
  1. Kui oled ostnud kaardi, omad SI-kaarti ning oled visanud pilgu peale valitud rajale või KPde paigutusele kaardil, siis suundu starti.
  2. Stardis tuleb SI-kaart kõigepealt puhastada vanadest andmetest, selleks torka SI-kaart jaama kirjaga – Clear/Nullimine – ning oota rahulikult heli ja valgussignaali, kui see kostub, siis on SI-kaart nullitud.
Seejärel torka SI-kaart jaama kirjaga – Check/Kontroll – ning oota heli ja valgussignaali, kui see kostub, siis on jaam kontrollinud, et SI-kaart on töökorras.
Lõpuks torka SI-kaart jaama kirjaga – Start – sellest hetkest kui kostub heli ja valgussignaal hakkab aeg jooksma ja tuleb lippama hakata.
Metsas KP komposteerimiseks torka Si-kaart KPs olevasse jaama. Veendu, et kostub helisignaal ja näed jaama vilkumist. Reeglite kohaselt vastutab jooksja ise õieti sooritatud märke eest. Kui jaam ei tööta, siis tee KPs oleva kompostriga märge kaardi serva.
Lõpetamisel pista SI-kaart jaama kirjaga – Finish – sellest hetkest, kui kostub heli ja valgussignaal kirjutatakse SI-kaarti finišiaeg.
Tulemuse saamiseks tuleb veel läbi astuda finiši juures olevast mahalugemisjaamast. Korraldaja märguande järel torka SI-kaart jaama ja oota rahulikult heli ja valgussignaali, seejärel ütle korraldajale raja number mida jooksid. Korraldaja võib küsib lisaks EOL koodi kui SI-kaart on renditud.
  1. Esimesel korral proovi kaardist ja sellele kantud KPdest aru saada ning võtta mõned punktid nn valikuna. Samas võid valida raja – KPd tuleb metsas läbida kindlas järjekorras. Soovitame esmalt rada R5 või R4. Need on lihtsad, lühikesed rajad. Päevakute kaardile on kantud kõik metsas olevad KPd. Lisaks on kaardi servas radade läbimise järjekorrad, st KP-de läbimise kord.
  2. Ära hinda oma võimeid esimesel korral üle. Lisaks tavapärasele jooksule tuleb orienteerumise ajal töötada ka peaga, et teaksid kus sa parasjagu metsas asud ja kuhu tuleb minna.
  3. Kui tunned, et oled eksinud, siis mine sama teed mööda tagasi sinna kohta, kus kindlalt teadsid veel, kus sa asud. Ära karda küsimast asukohta teistelt päevakulistelt, kes juhtuvad sinu ligidale. Nad on valmis sind aitama.
  4. Ära viska kommipabereid, tühja joogipudelit vms metsa alla. Võta see kodu kaasa. Orienteerujad hoiavad metsa .
  5. Ära ületa haritavaid põlde (viljapõllud, köögiviljapõllud vms), need on kaardil tähistatud. Samuti ära jookse läbi elumaja või talu õue. See pole viisakas  ja on reeglitega keelatud.
  6. Naudi metsa, orienteerumist, värsket õhku ja tule järgmisele päevakule jälle.
  7. Tulemused avalikustatakse järgmisel päeval päevakute kodulehel.
  8. Kohtumiseni!